Yeni Filmler : 2021 filmleri izle 

Gelecek Filmler : 2022 filmleri izle 

Puanla:
6 / 10
1 1
Fukuşima 50: Nükleer Felaket
Fragmanı izle

Japonya’da tarihler 11 Mart 2011 yılını gösterdiğinde Japonya ölümle burun buruna gelen bir ülkeydi. Tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya’da, Tōhoku bölgesinde 9.0 şiddetinde korkunç bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremin hemen ardına ise boyu 14 metreden daha uzun olan tsunami dalgaları Japon halkını tehdit etmeye devam etmiştir. Depremin tetiklemiş olduğu tsunami ise beraberinde bu yaşanan iki korkunç olaydan çok daha büyük bir tehlikeyi peşinden sürükleyecekti. 

9.0 şiddetindeki deprem Honşu adasının açıklarında meydana geldiği için bu durum beraberinde tsunamiyi getirmiştir. Bu tsunami ise nükleer santralde yer alan ve etkin olan üç reaktörün kapatılmasına sebep olmuştu. Tsunami nedeni ile zarar gören elektrik şebekesi nükleer santralde elektrik kesintisine neden olduğunda ise soğutma işlemi de kesintiye uğramıştı. Soğutma işlemi yapılamadığı için de erimeler ve küçük çapta patlamalar da beraberinde gelmeye başladı. Bu durum ise toplamda altı reaktörün ve kullanılmış merkezi yakıt tankında bir takım ciddi sorunlara neden oldu.  

6-5 ve 4 numaraları reaktörlerin o gün bakım çalışmaları nedeni ile kapalı olmaları belki de daha korkunç bir durumun yaşanmasını önlemişti. Ancak diğer reaktörler depremden sonra hemen kapatılmalarına ve soğutma işlemlerine jeneratörler ile başlanmasına rağmen ortada çok büyük bir ihmal söz konusuydu. Bu ihmal ise santralin tsunami durumuna karşı hemen ön cephesine inşa etmiş olduğu duvarın yani setin boyutuydu. Çünkü tsunami sonrasında bu duvar en fazla 5.7 metrelik bir dalga boyuna dayanabilecek şekilde inşa edilmişti. Ama depremden 15 dakika gibi kısa bir süre sonra santrale ulaşan dalga boyutu 14 metreye ulaşmıştı ve bu yüzden de tsunami koruma duvarının hiçbir faydası olmadı. Bu nedenle de elektrik santrali hasar gördü ve santral dahil her yer suların altına gömüldü ve bu durum da jeneratörlerin devre dışı kalmasına neden oldu. Bu korkunç durum ise aşırı ısınmaya neden oldu ve santral en tehlikeli anlarını yaşamaya başladı. İşte tam bu esnada ise hasarı minimum düzeyde tutabilmek ve olası bir büyük patlamayı önlemek ya da vereceği hasarı düşürmek için Fukushima 50 ismini alan tam elli kişilik bir ekip radyasyon yüklü suların içine girmek zorundaydı!

Alternatif kaynakları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız tıklayınız.

Reklamı Geç

Film hazırlanıyor, lütfen bekleyiniz...

Fragman
Sinema Modu
Filme Yorum Yaz
Filmin içeriğiyle ilgili detay vereceğiniz zaman spoiler içine alınız. [spoiler]filmin sonunda başrol ölmüyor[/spoiler]
Spoiler
Film Hakkındaki Yorumlar
Daha önce bu filme yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yapın!
Film Reytingleri